U osječkoj tvornici keksa i vafla Karolina u većinskom vlasništvu Kraša ovih su dana predstavljene dvije nove moderne linije za proizvodnju obiteljskih pakiranja Kraševih napolitanki. Ukupna vrijednost Kraševih ulaganja u poboljšanje postojeće infrastrukture osječke kompanije, troškovi preseljenja i montaže proizvodnih linija, kao i nabava nove opreme iznosila je 5 milijuna eura. Zaposleno je i 50 novih radnika. No to je tek početak planiranih ulaganja u ukupnoj vrijednosti od 15 milijuna eura u tri faze. U drugoj fazi, koja počinje u studenom, u Karolini će se pokrenuti i proizvodnja slanih proizvoda, kao i integracija tvornice u Krašev informatički sustav, dok je u trećoj fazi primarno planiran razvoj proizvodnje praćen novim zapošljavanjima. No, ta će dinamika uvelike ovisiti o izlasku Hrvatske iz gospodarske krize, odnosno o ponudi i potražnji za proizvodima u okruženju. S obzirom na to da je proširenje Kraša bilo nemoguće na postojećoj lokaciji, akvizicija Karoline, pokazala se puno povoljnijom za Kraš. S njome je, naime, dobio i snažne brendove Jadro i Moto, proizvodne pogone, prateću infrastrukturu, stručne zaposlenike...
U osječkoj tvornici keksa i vafla Karolina u većinskom vlasništvu Kraša ovih su dana predstavljene dvije nove moderne linije za proizvodnju obiteljskih pakiranja Kraševih napolitanki.
Stigli Jadro i Moto
Ukupna vrijednost Kraševih ulaganja u poboljšanje postojeće infrastrukture osječke kompanije, troškovi preseljenja i montaže proizvodnih linija, kao i nabava nove opreme iznosila je 5 milijuna eura. Zaposleno je i 50 novih radnika. No to je tek početak planiranih ulaganja u ukupnoj vrijednosti od 15 milijuna eura u tri faze, kaže prokuristica Kraša Marica Vidaković.
U drugoj fazi, koja počinje u studenom, u Karolini će se pokrenuti i proizvodnja slanih proizvoda, kao i integracija tvornice u Krašev informatički sustav, dok je u trećoj fazi primarno planiran razvoj proizvodnje praćen novim zapošljavanjima. No, ta će dinamika uvelike ovisiti o izlasku Hrvatske iz gospodarske krize, odnosno o ponudi i potražnji za proizvodima u okruženju, napominje M. Vidaković.
S obzirom na to da je proširenje Kraša bilo nemoguće na postojećoj lokaciji, akvizicija Karoline, pokazala se puno povoljnijom za Kraš. S njome je, naime, dobio i snažne brendove Jadro i Moto, proizvodne pogone, prateću infrastrukturu, stručne zaposlenike...
Ubrzo je tako počela raspodjela proizvodnje keksa u tvornicama u Zagrebu, Osijeku i Prijedoru u cilju kvalitetne segmentacije asortimana i prilagodbe zahtjevima pojedinih tržišta, tako da će se u Karolini nastaviti proizvodnja Jadra i Mota, a na novim će se linijama mjesečno proizvoditi do 600 tona novih proizvoda, obiteljskih pakiranja Kraševih napolitanki, kaže Vidaković. U Osijeku već očekuju nove kupce, među ostalima i iz SAD-a. No akvizicija Karoline, tvrde, pomoći će i u povećanju i obrani tržišnih udjela Kraša na domaćem tržištu, na kojemu sve više prijeti strana konkurencija.
Konkurenciji sa Zapada koju odlikuju kvalitetni proizvodi i snažan marketing Kraš se svojom kvalitetom i inovacijama na domaćem tržištu uspješno odupire.
Što poslije Cefte?
No, problem je u konkurenciji iz istočnih zemalja koja niskom kvalitetom proizvoda, često i upitne zdravstvene ispravnosti, kojima u korist svakako ide trenutačna situacija slabe kupovne moći potrošača. Preuzimanje Karoline stoga je značilo i konsolidaciju domaćeg tržišta u brašnenoj kategoriji konditorskih proizvoda.
Što se tiče izvoza, uključujući proizvodnju Mire i Karoline, Kraš izvozi više od 50% svoje proizvodnje. No očekivati je da će ulaskom RH u EU uniju doći do zaoštravanja konkurencije na tržištu, a istovremeno zbog uvođenja administrativnih barijera i povećanja troškova izvoza, domaća proizvodnja postat će nekonkurentna na tržištima zemalja Cefte. Rješenje je u jačanju prekomorskih tržišta, ističu u Krašu. Kompanija je već 30 godina lider u izvozu impulsnog programa napolitanki na tržište Saudijske Arabije, na koje otpada više od 10% Kraševe proizvodnje brašnenih proizvoda. Postoje uvjeti i za daljnje povećanje tog izvoza, no problem je u fiksnom tečaju kune i nestabilnom dolaru koji dovodi u pitanje ostvarene rezultate.